Nejkrásnější jihočeská louka 2010

louka roku

V roce 2010 jsme se účastnili soutěže o nejkrásnější jihočeskou louku, kde jsme nakonec obsadili ceněné druhé místo. Soutěže jsme se zúčastnili s loukou, které budeme říkat „Louka poznávání“.

„ Louka poznávání“ je krásná v několika směrech nachází se v nejnelidnatějším území Vltavotýnska je tu klid jen jednou za týden se ozve ohlušující rána z lomu přes řeku v obci Újezd. V dětství na této louce s námi parkoval pan farář z Týna nad Vltavou Václav Štěpán a učil nás poznávat ducha přírody , zpěv ptáků, poznávat stopy a zvířata sbírat houby a spoustu dalších věcí. Nás děti však nejvíce bavilo házet kameny do obrovských louží, které jsme nikdy v dětském životě neviděli větší.

Krásné bylo, že v dospělosti když jsem si při pohledech na fotografie vybavil ty louže uvědomil jsem si, že nevím kde to místo je. Pro nás to bylo jen heslo nebo věta „ Pane děkane pojedeme na louže ?!“ a bylo. Rodiče tam s námi nejezdily jen mi řekli že to místo je někde  v Pašovicích a to místo jsem již nehledal. Když jsme před třemi lety přebíraly některá pole a louky na Pašovicku a zastavil na kraji nějaké louky u posedu,tak jsem najednou poznal to místo ano, ano je to tady. Je to moje milé místo a mockrát jsem se tam stavil a bral jsem tam i své děti. Nevyprávěl jsem jim co jsem zde prožil, ale chtěl jsem aby i ony měli na tato místa nějaké své vzpomínky.

Přijde mi krásné, že jsou místa, která nejsou až zas tak velká, tak krásná a tak výnosná. Prakticky nejsou ničí, skládají se z docela malých parcel různých vlastníků a přesto jsou významně zapsaná do lidských srdcí samotným poznáváním.  ¨

Když skautské družiny v Týně přišli o své tábořiště a nevěděli kam ho umístit, s bratrem nás  napadlo nabídnou jim tuto louku pro stany teepe. Oba jsme byli aktivní skauti a spolupodílely jsme se na obnově skautských oddílů po revoluci jen teď z důvodu práce v zemědělství na ně již nezbývá čas a tak nám udělalo radost, že ji skauti vybrali za svůj prázdninový domov.

Nebavil jsem se s nimi o tom jak si louku pojmenovali a určitě nějaké dostala stejně tak jako jinné louky kde se něco ze života skauta odehrálo / jako např.  Tábořiště, Budáček, Slibová louka, Velký kaňon…/