Vnitřnosti

Srdce

Srdce dobytka, ačkoli je řazeno mezi vnitřnosti, se svou stavbou a strukturou ostatním vnitřnostem příliš nepodobá. Jedná se totiž o sval, tvořený příčně pruhovanou svalovinou, který je jako takový podobnější spíše ostatním svalům, tedy masu. Blíže k masu než k vnitřnostem má srdce i svou chutí. Je třeba podotknout, že srdce je svalem velice silným a tudíž může být při konzumaci tužší. To je třeba zohlednit při jeho přípravě, kdy ideálním způsobem je delší dušení nebo vaření. Takto upravené srdce pak nachází využití například v celé řadě klasických českých omáček.

Ledviny

Ledviny jsou kvalitním zdrojem bílkovin a mají nízký obsah tuku. Jejich využití je podobné jako u jater, tedy dušení či vaření. Telecí ledviny jsou méně chuťově výrazné než hovězí, nicméně jsou křehčí a jemnější.

Jazyk

Hovězí, telecí nebo vepřový jazyk jako takový obsahuje relativně velké množství tuku. Jedná se však o čistý sval, nepříliš podobný ostatním vnitřnostem. Jeho nejklasičtější úpravou je vaření, neboť po uvaření lze z jazyka odstranit silná vrstva kůže. Tato úprava může být již finální, jazyk však lze po uvaření také grilovat nebo zapékat.