Telecí maso

Telecí zadní

Nebo také telecí kýta. Jedná se o maso pocházející ze zadní nohy telete, od kolene nahoru. Maso z telecího zadního patří mezi nejkřehčí a nejkvalitnější kusy. Kvůli tomu je však potřeba jej tepelně upravovat s citem. Díky svému tvaru a velikosti se zadní telecí maso hodí ke krájení na široké a vysoké plátky, které jsou ideální například k přípravě známého vídeňského řízku či na steaky rovnající se těm z hovězího masa. Mimo to lze z plátků telecí kýty připravit pokrmy na způsob klasických ptáčků (mnohdy s netradičními náplněmi) nebo rozličné masové směsi, ragú a soté.

Telecí žebra

Díl masa s kostí z hrudních částí zvířete. Telecí žebra jsou obalena více či méně vysokou vrstvou jemného masa, které svou strukturou připomíná maso z částí telecího pupku. Toto maso je stejně jako maso z pupku relativně šlachovitější a hodí se spíše k pomalému dušení v troubě, při kterém tužší šlachovité části změknou nebo se zcela rozpustí. Dalším možným způsobem úpravy žeber může být odříznutí masa od kosti a stejné využití jako u telecího pupku. Žebra s menším podílem masa se také hodí k přípravě polévek nebo vývarů.

Telecí křížové kosti

Jedná se o na kousky nařezané telecí kosti s různým podílem masa, které nacházejí využití zejména při přípravě vývarů, polévek, omáček apod.