Hovězí maso

Hovězí pupek

Hovězím pupkem se nazývá část masa pocházející z oblasti břicha a žeber. Jedná se o pravidelný rozměrný plát různé tloušťky. Hovězí pupek se dá rozdělit na pupek obyčejný, který je spíše tenký a prorostlý šlachami a tukem a pupek kvalitnější, jež je silnější a libovější. Z obyčejného pupku lze bez obtíží připravit různé rolády, či jej lze nakrájet do gulášů nebo masových směsí. Kvalitnější pupek se pak výtečně hodí například pro přípravu specialit jako flank steak apod.

Hovězí krk

Jak již název napovídá, jedná se o maso pocházející z oblasti krku hovězího dobytka. Vzhledem k tomu, že maso z krku je většinou nepravidelného tvaru a více šlachovité je ideální například k přípravě různých masových směsí. Vzhledem k poměru masa a tuku se hodí také na mletí a následné přípravě například karbanátků nebo burgerů. Pravidelnější a lépe tvarované kusy pak nabízejí podobné využití jako hovězí pupek.

Hovězí žebra

Hovězí žebra nařezaná na porce, která dále dělíme na dva základní druhy. Prvním z nich jsou žebra vhodná na pečení, která se vyznačují tím, že kost je obalena silnější vrstvou libového masa. Tato žebra jsou ideální na pomalé pečení nebo dušení v troubě, při kterém maso na žebrech změkne a zkřehne. Druhým typem jsou žebra na polévku, u kterých je podíl masa menší, avšak stále relativně velký, například v porovnání s ostatními druhy kostí. Tato žebra najdou využití v přípravě polévek, kde kosti dodají základ pro silný vývar a maso lze následně do polévky obrat.